Společné školení Wellbeing vícejazyčného dítěte v MŠ

Do našich školek dochází děti z různých prostředí, zemí a kultur. My jsme na tyto situace připraveni a náš personál je v této oblasti neustále vzděláván.

Dne 27.9. se naše paní učitelky zúčastnily společného školení od společnosti Meta o.p.s na téma Wellbeing vícejazyčného dítěte v MŠ.

Jednotlivé body semináře se týkaly adaptace a začleňování dětí v MŠ, potřeb vícejazyčných dětí, kazuistikou a tématem wellbeingu. Velmi zajímavá byla část o principu speciální pedagogiky ulevující přetížené nervové soustavě. Bylo ukázáno i několik možností, jak k tomuto přispět. Jednou z nich bylo i uspořádání prostoru třídy a vytvoření relaxačních koutů.

V praktické části byly představeny konkrétní nástroje a tipy, které se osvědčily v praxi u dětí s odlišným mateřským jazykem v předškolních zařízeních. Paní učitelky obdržely materiály k provedení jazykové diagnostiky, dále komunikační kartičky napříč celým dnem v mateřské škole a také praktický nástroj odhalující úroveň wellbeingu – Leuvenská škála.  Z celého semináře si účastníce odnesly mnoho materiálů i nových znalostí, které mohou uplatit v našich předškolních zařízeních.

Školení bylo uspořádáno z poskytnutého grantu Programu celoměstské podpory vzdělávání na území hlavního města Prahy pro rok 2024 na projekt Učíme se celý život. Číslo smlouvy DOT/61/05/01665/2024. Cílem projektu je využít různých forem a metod dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků a managementu pro školy. Zaměřit se v rámci vzdělávacích aktivit na zajištění individuálních vzdělávacích potřeb, podporu wellbeingu a rozvoj v oblasti online světa ve výuce. V rámci tohoto grantu budou naši zaměstnanci proškoleni v tématech adaptace dětí s odlišným mateřským jazykem, měkkých dovedností a pedagogických inovativních metod.

Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy.

Tereza Adámková